Jdi na obsah Jdi na menu

Světlá budoucnost pro Afriku

8. 6. 2014

 577871_311185598994158_706653734_n.jpg

V září 2012 vznikl nápad na uskutečnění charitativního projektu na podporu vzdělání dětí v Africe, kde se mimo jiné mluví i románskými jazyky. Původně měl tento projekt být určený jen pro Ústecký kraj, ale slovo dalo slovo a z nápadu vznikl celostátní charitativní projekt Světlá budoucnost pro Afriku, který zaštítil místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. 

Do projektu se mohli zapojit žáci základních uměleckých škol se svými díly na téma Afrika. Nakonec nám došlo přes 220 děl (kresby, malby, grafiky, koláže, keramika). Před odbornou porotou ve složení Mgr. Radka Mrvová, Mgr. Kamila Svobodová a Mgr. Zdeňka Mítová stálo těžké rozhodování. Z každé kategorie (do 11 let, 11+) museli vybrat pět nejlepších děl, nejlepší dílo a celkově pak 100 prací do charitativního katalogu. To se nakonec podařilo. Vybraní autoři byli odměněni na slavnostním předávání cen v Botanické zahradě Praha 19. června 2013, kde převzali ceny z rukou autorů projektu Lucie Slábové a ředitele KCRJ Jiřího Kašpara, ředitele Gymnázia Teplice RNDr. Zdeňka Bergmana a poslance Evropského parlamentu Ing. Jaromíra Kohlíčka, CSc.

Některá díla byla prodána při charitativním prodeji a některá vydražena na aukcích. Zbylá díla se využívají k výstavám za účelem získání prostředků pro vzdělání afrických dětí. Během realizace projektu se uskutečnily také dvě výstavy, jedna v Regionálním muzeu v Mělníku (ZUŠ Mělník) a druhá na ZUŠ Rokycany. Také se uskutečnily dva charitativní koncerty v Teplicích.

Projekt volně pokračuje i nadále. Dosud se poslalo do Afriky 21 500 Kč. Část byla odeslána do Keni na projekt Narok, který podporuje vzdělání dívek, které utíkají před ženskou obřízkou (nadační fond Asante Kenya). Druhá část byla použita na vzdělávací pomůcky (UNICEF).